Past Champions

APRA Past Champions Click Here

 

All-Around Cowboy

1977 – Jimmy Myers, Thorofare, NJ

1978 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1979 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1980 – C.R. Hall, Farmingdale, NJ

1981 – Ron Malcolm, Charlotte, NC

1982 – Ron Malcolm, Charlotte, NC

1983 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1984 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1985 – Pete Fontano, Watertown, CT

1986 – Dave Waltz, Jersey Shore, PA

1987 – Sam Swearingen, Leicester, NY

1988 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1989 – Ken Van Pelt, Fombell, PA

1990 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1991 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1992 – Jason Arndt, Dillsburg, PA

1993 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

1994 – Carmine Nastri, Screven, GA

1995 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

1996 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

1997 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

1998 – Darren Morgan, Troy, PA

1999 – Carmine Nastri, Screven, GA

2000 – Carmine Nastri, Screven, GA

2001 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2002 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2003 – Darren Morgan, Odum, GA

2004 – Darren Morgan, Odum, GA

2005 – Zach Kilgus, Watsontown, PA

2006 – Tim Naylor, Hancock, MD

2007 – Tim Naylor, Hancock, MD

2008 – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

2009 – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

2010 – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

2011 – Clovis Crane, Lebanon, PA

2012 – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

2013 – Bump Postlethwait

2014 – Bump Postlethwait

2015 – John Leinaweaver

2016 – Bump Postlethwait

 

 

Bareback Riding

1977 – Jimmy Myers, Thorofare, NJ

1978 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1979 – Fred Davis, Upper Marlboro, MD

1980 – C.R. Hall, Farmingdale, NJ

1981 – Ron Malcolm, Charlotte, NC

1982 – Ron Malcolm, Charlotte, NC

1983 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1984 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1985 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1986 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1987 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1988 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1989 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1990 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1991 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1992 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1993 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1994 – Brian Massey, Walhalla, SC

1995 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1996 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1997 – Steve Brenneman, Accident, MD

1998 – Fred Backlas, Warsaw, NY

1999 – Michael Daoust, Fairmont, WV

2000 – Brian Steinman, Tionesta, PA

2001 – Gaetan Bernard, St. Alphonse De Gramby, QUE

2002 – Gaetan Bernard, St. Alphonse De Gramby, QUE

2003 – Gaetan Bernard, St. Alphonse De Gramby, QUE

2004 – Eric Amos, Mirgbel, Quebec

2005 – Eric Amos, Mirgbel, Quebec

2006 – Kevin Hass, Fairfield, OH

2007 – Kevin Hass, Fairfield, OH

2008 – Kevin Hass, Fairfield, OH

2009 – Kevin Hass, Fairfield, OH

2010 – Josh Butler,

2011 – Clovis Crane, Lebanon, PA

2012 – Tim Kent

2013 – Tim Kent

2014 – Tim Kent

2015 – Jim Elchak

2016 – Bump Postlethwait

 

 

Saddle Bronc Riding

1977 – Ed Prozer, Marilla, NY

1978 – Ed Prozer, Marilla, NY

1979 – Ed Prozer, Marilla, NY

1980 – Frank Hollis, Richmond, VA

1981 – Ed Prozer, Marilla, NY

1982 – Ed Prozer, Marilla, NY

1983 – Billy Porter, Bennington, VT

1984 – Sam Swearingen, Leicester, NY

1985 – Sam Swearingen, Leicester, NY

1986 – Ed Prozer, Marilla, NY

1987 – Sam Swearingen, Leicester, NY

1988 – Sam Swearingen, Leicester, NY

1989 – Sam Swearingen, Leicester, NY

1990 – Sam Swearingen, Leicester, NY

1991 – Billy Porter, Bennington, VT

1992 – Sam Swearingen, Leicester, NY

1993 – Ed Prozer, Marilla, NY

1994 – Ed Prozer, Marilla, NY

1995 – Ed Prozer, Marilla, NY

1996 – Larry Johnson, Millersville, MD

1997 – Gordon Brown, Cincinnatus, NY

1998 – Gordon Brown, Cincinnatus, NY

1999 – Gordon Brown, Cincinnatus, NY

2000 – Gordon Brown, Cincinnatus, NY

2001 – Chad Alesky, Monroetown, PA

2002 – Gordon Brown, Cincinnatus, NY

2003 – Chad Alesky, Monroeton, PA

2004 – Chad Alesky, Monroeton, PA

2005 – Chad Alesky, Monroeton, PA

2006 – Cody Knowlton, Union Dale, PA

2007 – Chad Alesky, Monroeton, PA

2008 – Dennis Rossignol, Woodbine, MD

2009 – Chad Alesky, Monroeton, PA

2010 – Daniel Kraft, Osceola Mills, PA

2011 – Chad Alesky, Monroeton, PA

2012 – Chad Alesky, Monroeton, PA

2013 – Chad Alesky, Monroeton, PA

2014 – Bump Postlethwait

2015 – Luke Morgan

2016 – Chad Alesky

 

 

Bull Riding

1977 – Jimmy Myers, Thorofare, NJ

1978 – Joe Crawford, Bloomsburg, PA

1979 – David Gaither, Bedford, VA

1980 – Jim Isley, Reidsville, NC

1981 – David Waltz, Williamsport, PA

1982 – Ron Malcolm, Charlotte, NC

1983 – David Waltz, Williamsport, PA

1984 – David Waltz, Williamsport, PA

1985 – Larry Watson, New Castle, PA

1986 – David Waltz, Williamsport, PA

1987 – Jack Minteer, Avon, NY

1988 – Clinton Cessna, Clearview, PA

1989 – Clinton Cessna, Clearview, PA

1990 – Clinton Cessna, Clearview, PA

1991 – Clinton Cessna, Clearview, PA

1992 – Clinton Cessna, Clearview, PA

1993 – Clinton Cessna, Clearview, PA

1994 – Noah Martin, Ephrata, PA

1995 – Billy Ray Byrd, High Point, NC

1996 – Tim Johnson, Bowie, MD

1997 – Tim Johnson, Bowie, MD

1998 – John Kent, Ellicottville, NY

1999 – Clinton Cessna, Clearville, PA

2000 – Severio Torturo, Williston, FL

2001 – Robby Shriver, Screven, GA

2002 – Justin Shue, Millersville, PA

2003 – Gerry Rockwell, Hamilton, NY

2004 – Greg Goodliff, Dalton, NY

2005 – J.R. DeMarsh, Lake Luzerne, NY

2006 – Greg Goodliff, Dalton, NY

2007 – Phillip Columbetti, Hudson Falls, NY

2008 – Nathan Matthews, Middle Grove, NY

2009 – Mike Bodick, Womelsdorf, PA

2010 – Nate Matthews, Middle Grove, NY

2011 – Dan Welsh, Watertown, CT

2012 – Andrew Forcier

2013 – John Leinaweaver

2014 – Andrew Seither

2015 – John Leinaweaver

2016 – John Leinaweaver

 

 

Tie-Down Roping

1977 – Lewis Tunstall, Hi’land Springs, VA

1978 – Lewis Tunstall, Hi’land Springs, VA

1979 – Mike Rhineer Sr., Willow St., PA

1980 – Mike Rhineer Sr., Willow St., PA

1981 – Lewis Tunstall, Hi’land Springs, VA

1982 – Rand Cory, Winston-Salem, NC

1983 – Ken Van Pelt, Fombell, PA

1984 – Bill Pursel, Danville, PA

1985 – Paul Yorks, Mt. Morris, NY

1986 – Tim Buckenmeyer, Alexander, NY

1987 – Tim Buckenmeyer, Alexander, NY

1988 – Paul Yorks, Mt. Morris, NY

1989 – Ken Van Pelt, Fombell, PA

1990 – Paul Yorks, Mt. Morris, NY

1991 – Jason Arndt, Dillsburg, PA

1992 – Paul Yorks, Mt. Morris, NY

1993 – Carmine Nastri, Screven, GA

1994 – Carmine Nastri, Screven, GA

1995 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

1996 – James Gallogly, Ashburn, NY

1997 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

1998 – David Landolfi, Waldorf, MD

1999 – David Landolfi, Waldorf, MD

2000 – Rand Cory – Ridge Spring, SC

2001 – Carmine Nastri, Screven, GA

2002 – Tim Naylor, Hancock, MD

2003 – Tim Naylor, Hancock, MD

2004 – Darren Morgan, Odum, GA

2005 – Zach Kilgus, Watsontown, PA

2006 – Tim Naylor, Hancock, MD

2007 – Chris Brennan, Ashburnham, MA

2008 – Chris Brennan, Ashburnham, MA

2009 – Chris Brennan, Ashburnham, MA

2010 – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

2011 – Carmine Nastri, Ballston Spa, NY

2012 – Chris Brennan, Ashburnham, MA

2013 – Zach Kilgus, Belpre, OH

2014 – Jason Steed

2015 – DJ Smith

2016 – Chris Brennan

 

 

Steer Wrestling

1977 – Darryl Lane, Gansevoort, NY

1978 – Mike Swearingen, Leicester, NY

1979 – George Bell, Wyoming, DE

1980 – George Bell, Wyoming, DE

1981 – Ralph Gale, Atco, NJ

1982 – Bill Peifer, Franklinville, NJ

1983 – Bill Lahn, Franklinville, NJ

1984 – Bill Lahn, Franklinville, NJ

1985 – Bill Peifer, Franklinville, NJ

1986 – Darryl Lane, Gansevoort, NY

1987 – Tim Slater, Karns City, PA

1988 – Darryl Lane, Gansevoort, NY

1989 – Joe Farrelly, Auburn, NY

1990 – Don Yorks, Mt. Morris, NY

1991 – Greg Bennett, Lake Luzerne, NY

1992 – Tom Farrelly, Auburn, NY

1993 – Tim Slater, Karns City, PA

1994 – Tim Slater, Karns City, PA

1995 – Shawn Bidwell, Beavertown, PA

1996 – Tom Farrelly, Auburn, NY

1997 – Tom Farrelly, Auburn, NY

1998 – Tim Slater, Karns City, PA

1999 – Mike Hamm, Auburn, NY

2000 – Tim Slater, Karns City, PA

2001 – Kirk Trumpower, Clear Spring, MD

2002 – Greg Bennett, Lake Luzerne, NY

2003 – Kirk Trumpower, Clear Spring, MD

2004 – Kirk Trumpower, Clear Spring, MD

2005 – Gregg Rounds, Adirondack, NY

2006 – Gregg Rounds, Adirondack, NY

2007 – Tim Slater, Karns City, PA

2008 – Tim Slater, Karns City, PA

2009 – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

2010 – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

2011 – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

2012 – Garrett Fernandez

2013 – Bump Postlethwait

2014 – John Leinaweaver

2015 – John Leinaweaver

2016 – Billy Natale, Jr.

 

 

Team Roping

1977 – Darryl Solley, Marriottsville, MD

1978 – John Williams Sr., Marriottsville, MD

1979 – John Williams Sr., Marriottsville, MD

1980 – Co-champions: Ken Schiffer, Aldi, VA

Mike Rhineer Jr., Willow St., PA

1981 – Mike Rhineer Jr., Willow St., PA

1982 – Mike Rhineer Jr., Willow St., PA

1983 – Pat DuBois, Brewster, NY

1984 – Kenny Brown Jr., Keedysville, MD

1985 – Pete Fontano, Watertown, CT

1986 – Kenny Brown Jr., Keedysville, MD

1987 – John Williams Jr., Marriottsville, MD

1988 – Kevin Brown, Keedysville, MD

1989 – Chuck Smith, Townsend, DE

1990 – Kenny Brown Jr., Keedysville, MD

1991 – Kenny Brown Jr., Keedysville, MD

1992 – Billy Baldonado, Dillsburg, PA

1993 – Kevin Brown, Keedysville, MD

1994 – Kevin Brown, Keedysville, MD

1995 – Chris Lee, Warrensburg, NY

1996 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

1997 – Kevin Brown, Keedsyville, MD

1998 – Mike Charles, Allentown, PA

1999 – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2000 -Heading – Carmine Nastri,  Screven, GA

Heeling – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2001 – Heading – Cody Warner, Berkshire, NY

Heeling – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2002 – Heading – Cody Warner, Berkshire, NY

Heeling – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2003 – Heading – Darren Morgan, Odum, GA

Heeling – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2004 – Heading – Cody Warner, Berkshire, NY

Heeling – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2005 – Heading – Keith Warner, Berkshire, NY

Heeling – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2006 – Heading – Kevin Sherman, Queensbury, NY

Heeling – Shawn Quinn, Schuylerville, NY

2007 – Heading – Gary DuBois, Southbury, CT

Heeling – Cody Armstrong, Hudson Falls, NY

2008 – Heading – Tim Carnes, Hornell, NY

Heeling – Mike Charles, Auburn, PA

2009 – Heading – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

Heeling – Casey Cox, Ft. Edward, NY

2010 – Heading – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

Heeling – Casey Cox, Ft. Edward, NY

2011 – Heading – Frank Fernandez, Johnstown, NY

Heeling – Shawn Quinn, Schuylerville NY

2012 – Heading – Darren Morgan, Ft. Edward, NY

Heeling – Derek Carey

2013 – Heading – Mervin Beachy

Heeling – Jake Edwards

2014 – Heading – Philip Mullet

Heeling – Shane Buchleitner

2015 – Heading – Zach Kilgus

Heeling – DJ Smith

2016 – Heading – Eric Fabian

Heeling – Shawn Quinn

 

 

All-Around Cowgirl

1977 – Brenda Dodd, Mechanicsville, PA

1978 – Brenda Dodd, Mechanicsville, PA

1979 – Joanne Harvey, Owings, MD

1980 – Tammy Rhineer, Willow St., PA

1981 – Tammy Rhineer, Willow St., PA

1982 – Tina Marinos, Lewistown, PA

1983 – Carol Carlton, Fairfax, VA

1984 – Kathy Solomon, Far Rockaway, NY

1985 – Judy O’Rourke, Castleton, VT

1986 – Charlie Nash, Stanford, CT

1987 – Louise McIntire, Kittanning, PA

1988 – Louise McIntire, Kittanning, PA

1989 – Kelley Carrington, Sturbridge, MA

1990 – Louise McIntire, Kittanning, PA

1991 – Nickie Shope, Centre Hall, PA

1992 – Theresa Reynolds, Hudson Falls, NY

1993 – Theresa Reynolds, Hudson Falls, NY

1994 – Theresa Reynolds, Hudson Falls, NY

1995 – Lorraine Reefer, Kittanning, PA

1996 – Lorraine Reefer, Kittanning, PA

1997 – Lorraine Reefer, Kittanning, PA

1998 – Tandi Landolfi, Waldorf, MD

1999 – Lorraine Reefer, Kittanning, PA

2000 – Jill Crotta, Bethany, CT

2001 – Jill Crotta, Bethany, CT

2002 – Jill Crotta, Clear Spring, MD

2003 – Nicole Crotta, Bethany, CT

2004 – Kim Crotta, Seymour, CT

2005 – Kim Crotta, Seymour, CT

2006 – Kim Crotta, Seymour, CT

2007 – Jamie Ellsworth, Hudson Falls, NY

2008 – Kim Crotta, Orange, CT

2009 – Tiffany Morgan, Troy, PA

2010 – Alicia Stockton, Ballston Spa, NY

2011 – Kris Roy, Hagaman, NY

2012 – Kasey Stein

2013 – Alicia Pottmeyer, Belpre, OH

2014 – Alicia Pottmeyer, Belpre, OH

2015 – Alicia Pottmeyer, Belpre, OH

2016 – Dusti Stockton

 

 

Cowgirls Barrel Racing

1977 – Cathy Morgan, Lewistown, PA

1978 – Skeeter Cox, Upper Marlboro, MD

1979 – Skeeter Cox, Upper Marlboro, MD

1980 – Kathy Solomon, Far Rockaway, NY

1981 – Kathy Solomon, Far Rockaway, NY

1982 – Kathy Solomon, Far Rockaway, NY

1983 – Mila Pankin, New City, NY

1984 – Karen Mostoller, Copley, OH

1985 – Karen Mostoller, Copley, OH

1986 – Karen Mostoller, Copley, OH

1987 – Shari Huff, Dayton, PA

1988 – Louise McIntire, Kittanning, PA

1989 – Kelly Carrington, Sturbridge, MA

1990 – Tina Walls, Lewistown, PA

1991 – Tina Walls, Lewistown, PA

1992 – Gayla Channel, Fairmont, WV

1993 – Gayla Channel, Fairmont, WV

1994 – Gayla Channel, Fairmont, WV

1995 – Roxanne Dawson, Upper Marlboro, MD

1996 – Doreen Ulery, Acme, PA

1997 – Gayla Channel, Fairmont, WV

1998 – Gayla Channel, Fairmont, WV

1999 – Laura Lee Thomas, Union City, PA

2000 – Gayla Channel, Fairmont, WV

2001 – Nicole Torturo, Williston, FL

2002 – Doreen Ulery, Acme, PA

2003 – Lisa Barone, York Springs, PA

2004 – Mary Camara, Fair Haven, VT

2005 – Noel Garman, Lititz, PA

2006 – Lisa Barone, York Springs, PA

2007 – Laura Lee Thomas, Union City, PA

2008 – Cathy Allen, Vandergrift, PA

2009 – Katelyn White, McClure, PA

2010 – Laura Lee Thomas, Union City, PA

2011 – Laura Lee Thomas, Union City, PA

2012 – Katelyn White, McClure, PA

2013 – Laura Trumpower

2014 – Alicia Pottmeyer, Belpre, OH

2015 – Kim Buchleitner

2016 – Dawn Powell

 

 

Cowgirls Breakaway Roping

1986 – Nickie Shope, Centre Hall, PA

1987 – Mikki Arndt, Dillsburg, PA

1988 – Kelly Brennan, Ashburnham, MA

1989 – Kelly Brennan, Ashburnham, MA

1990 – Joanna Smith, Townsend, DE

1991 – Kim Childs, Castleton, VT

1992 – Kendra Miller, Dover, PA

1993 – Theresa Reynolds, Hudson Falls, NY

1994 – Joanna Smith, Townsend, DE

1995 – Joanna Dawe, Anthony, FL

1996 – Kelly Brennan, Ashburnham, MA

1997 – Jamie Harris, Bridgeport, TX

1998 – Jill Crotta, Bethany, CT

1999 – Ronni Nace, Selinsgrove, PA

2000 – Joanna Sheats, Warwick, MD

2001 – Tracey Brennan, Ashburnham, MA

2002 – Kim Crotta, Bethany, CT

2003 – Nicole Crotta, Bethany, CT

2004 – Alicia Stockton, Ballston Spa, NY

2005 – Kim Crotta, Seymour, CT

2006 – Kim Crotta, Seymour, CT

2007 – Jamie Ellsworth, Hudson Falls, NY

2008 – Cassidy Chamberlin, Hudson Falls, NY

2009 – Tracey Brennan, Ashburnham, MA

2010 – Tracey Brennan, Ashburnham, MA

2011 – Jamie Ellsworth, Hudson Falls, NY

2012 – Jamie Ellsworth, Hudson Falls, NY

2013 – Emily Arnold

2014 – Emily Arnold

2015 – Emily Arnold

2016 – Payton Jones